sygnet
sygnet

Co zwiedzić w Krakowie?

Kraków to miasto posiadające bogatą historię, mające do zaoferowania mnóstwo ciekawych miejsc kulturalnych i edukacyjnych. Nie ma więc co się dziwić temu, że każdego dnia odwiedzane jest przez wielu turystów. O zabytkach znajdujących się w centrum Krakowa takich jak Wawel czy Kościół Mariacki słyszał zapewne każdy. Natomiast przyjeżdżając do Krakowa, warto udać się nie tylko na Rynek. Jakie miejsca możesz jeszcze odwiedzić w Krakowie, by zdobyć jak najwięcej pozytywnych wspomnień z tego miasta?

Atrakcje w Krakowie i okolicach

Kraków to miasto, mające wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom historii, sztuki, dobrego jedzenia, jak i fanom przygód i dobrej zabawy. Jako argument za tym, że każdy tutaj znajdzie coś dla siebie, przedstawiamy przykładowe atrakcje oraz miejsca, które warto odwiedzić, będąc w Krakowie.

Muzea w Krakowie

Jeśli interesuje Cię historia, z pewnością warto odwiedzić w Krakowie Muzeum Schindlera nawiązujące do tematyki wojennej, w którym historia przedstawiona jest w sposób interaktywny i multimedialny. Muzeum Fabryka Schindlera bogate jest w zdjęcia zrobione w czasie okupacji, ekrany z wywiadami i krótkie filmy, ukazujących różne wydarzenia wojenne i losy ofiar wojny. Znajdują się tam eksponaty takie jak: tankietka, mundury wojskowe, broń, przedmioty emaliowane i wiele innych. Mimo że powaga tego miejsca nie ma zbyt wiele wspólnego z rozrywką w Krakowie, z pewnością wizyta w Muzeum Schindlera daje wiele do myślenia i pozwala zdobyć nową wiedzę.


Obok Muzeum Schindlera mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, idealne miejsce dla tych, w których drzemie artystyczna dusza, bądź chcą zastanowić się nad współczesnym światem. Część wystawy w MOCAKU jest stała, a część zmienia się co jakiś czas. To muzeum, w którym można podjąć interaktywne działania, obejrzeć refleksyjne wideo, poznać współczesnych artystów. Niektóre wystawy mogą być kontrowersyjne, ale z całą pewnością zmuszają do myślenia.


Z kolei dla miłośników sztuki klasycznej Kraków ma również wiele do zaoferowania. W Muzeum Narodowym przy ul. 3 Maja w ramach wystaw stałych można zobaczyć sztukę polską XX i XXI wieku, w tym dzieła m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Leona Chwistka, Jana Cybisa, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, czy Romana Opałki. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się również Galeria rzemiosła Artystycznego oraz rzeźba XX i XXI wieku.


Przy ul. Kanonicznej 17 w ścisłym centrum miasta mieści się Pałac Biskupa Erazma Ciołka, gdzie na zwiedzających czekają obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, sztuka cerkiewna oraz fragmenty najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z kościoła Mariackiego, katedry krakowskiej czy katedry gnieźnieńskiej.


W Rynku Głównym honorowe miejsce zajmują Sukiennice Krakowskie wraz z Galerią Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Stoi też tam znany wszystkim Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Wieża Ratuszowa (ma 70 metrów wysokości i jest odchylona od pionu o 55 centymetrów), a także Podziemia Rynku z bardzo ciekawą wystawą multimedialną.


Z kolei w Muzeum Inżynierii Miejskiej poznasz ciekawostki na temat techniki i mechanizmów używanych w dawnych czasach. A jeśli chcesz po prostu odpocząć na łonie natury, możesz wybrać się na przechadzkę brzegiem Wisły.

Aktywność

W Krakowie nie brakuje miejsc do treningów dla miłośników klasycznych siłowni. Zadowoleni będą też fani squasha, biegania, czy wycieczek rowerowych (drogami rowerowymi można dotrzeć w urocze miejsca na obrzeżach miasta). Dla miłośników sportów wodnych rajem będzie Park Wodny, latem zaś doskonale sprawdzi się zalew Bagry, Zakrzówek, czy zalew Kryspinów nieopodal Krakowa. Z kolei dla osób, preferujących grzanie się w saunie polecamy Termy Krakowskie, w których odbywają się rytuały saunowe. Jednakże, aby skorzystać z sauny, nie trzeba wychodzić w Hotelu Ferreus Modern Art Deco, w którym czeka urocza strefa SPA wraz z trzema saunami, basenem z biczami wodnymi, słonecznymi leżakami i salą fitness.


Rozrywka 

W Krakowie na pewno nie będziesz się nudzić, gdyż miasto oferuje miejsc związanych z rozrywką takich jak: kina, laserowe paintballe, escape roomy, kręgle, czy bilard. Co będziesz robić, zależy przede wszystkim od Twoich zainteresowań, preferencji, a także budżetu. Najwięcej atrakcji turystycznych znajduje się w okolicach Rynku Głównego i dzielnicy Kazimierz, ale naprawdę w każdym zakątku Krakowa można znaleźć coś fascynującego. Nasz hotel współpracuje z firmą Thousand Miles przy organizacji wycieczek po Krakowie i okolicach. W ramach tej współpracy możesz wybrać się np. na strzelnicę, do zoo, a nawet pojechać do Energylandii. Z Thousand Miles masz szansę odwiedzić również Muzeum Soli w Wieliczce lub Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Aby skorzystać z oferty, wystarczy zgłosić się do nas na recepcji. Katalog atrakcji znajdziesz tutaj: https://www.hotelferreus.pl/hotel/atrakcje

Gdzie zjeść w Krakowie?

Kraków to doskonała destynacja dla amatorów jedzenia. Możesz spróbować tradycyjnych dań kuchni polskiej i regionalnych produktów w jednej z lokalnych restauracji na Starym Mieście. Oczywiście zapraszamy również do naszej restauracji Art Deco Restaurant&Cafe, w której serwujemy kuchnię polską i europejską, a potrawy przygotowujemy ze świeżych i często z regionalnych składników.

Co robić w Krakowie?

Jak widzisz, Kraków to bogactwo zabytków, atrakcji i dobrego jedzenia. Niezależnie od tego, jakie aktywności preferujesz, w tym mieście masz duże szanse, by znaleźć coś dla siebie. A gdybyś zastanawiał się nad tych, gdzie spać w Krakowie, zapraszamy do naszego pięciogwiazdkowego Hotelu Ferreus Modern Art Deco, w którym ugościmy Cię po królewsku!