sygnet
sygnet

Jak hotel zdobywa gwiazdki?

Gwiazdki hotelowe to istotny wskaźnik, świadczący o standardzie i udogodnieniach danego hotelu. Wielu gości zwraca uwagę na ich ilość przed dokonaniem rezerwacji. W większości przypadków gwiazdki są przyznawane na podstawie przeglądu rynku i porównań z innymi hotelami. Gwiazdki są czasem dodawane lub odejmowane na podstawie recenzji klientów, ponieważ ich opinie mogą mocno wpłynąć na decyzje rezerwacyjne osób poszukujących odpowiedniego obiektu. Hotel może również skorzystać z bezpośrednich raportów, które regularnie badają i monitorują standardy.


Jak przyznawane są gwiazdki dla hoteli?

Gwiazdki dla hoteli są przyznawane na podstawie określonych standardów. Standardy te obejmują: wielkość hotelu, jego lokalizację, usługi świadczone gościom i ich ogólną opinię. Te same kryteria są dokładnie omówione w systemie oceniania, którym posługują się rzeczoznawcy. Gwiazdki hotelowe zwykle przyznaje się od jednej do pięciu, przy czym pięć oznacza najwyższy standard, zazwyczaj luksusowy.
Aby uzyskać gwiazdki dla swojego hotelu, zarząd musi zainwestować duże ilości pieniędzy. Kwestie właściwego oznaczenia hotelu i wyposażenia go we wszystkie niezbędne udogodnienia są zasadnicze. Oznacza to, że w hotelu powinno być odpowiednie oświetlenie, niezbędne są czyste pokoje, komfortowe łóżka, itp. Oprócz tego personel musi być dobrze przeszkolony i bardzo uprzejmy dla gości. Ważne jest również to, aby hotel oferował doskonałe usługi gastronomiczne oraz aktywności rozrywkowe dostosowane do potrzeb gości, takie jak np. SPA czy basen.
Należy jednak wspomnieć, że nie ma jednego sposobu oceniania standardu hoteli i przyznawania gwiazdek. W różnych krajach hotele z taką samą ilością gwiazdek mogą wyglądać zupełnie inaczej. Nie ma jednego, uniwersalnego, międzynarodowego dokumentu, który regulowałby takie kwestie. W niektórych rejonach zaś takiej klasyfikacji nie stosuje się wcale. Przykładem może być Skandynawia. Z kolei w Anglii lub Francji hotele mogą same zadecydować, czy chcą brać udział w przyznawaniu gwiazdek, czy też niekoniecznie.

Przyznawanie gwiazdek hotelom w Polsce.

Gwiazdki hotelom w Polsce przyznaje marszałek województwa na podstawie ustawy o usługach turystycznych. W skład komisji kategoryzacyjnej, oceniającej standard hotelu, wchodzą przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, straży pożarnej, sanepidu i nadzoru budowlanego. Oprócz wspomnianych wcześniej czynników wyznacznikiem jest też metraż pokojów hotelowych, np. w hotelu 5-gwiazdkowym pokój 1-osobowy powinien mieć 14 metrów kwadratowych. W Polsce ocena hoteli jest obowiązkowa, a standardy oceniania dość ujednolicone. Oznacza to, że hotel 4-gwiazdkowy w górach będzie miał podobny standard jak 4-gwiazdkowy hotel nad morzem. Natomiast 4-gwiazdkowy hotel w Turcji czy Grecji może już prezentować się zupełnie inaczej.

Kto nadaje gwiazdki hotelom?

W 1997 roku wprowadzono w Polsce pięciogwiazdkowy system kategoryzacji hoteli. Nastąpiło to wraz z wejściem w życie ustawy o usługach turystycznych (ostatnia nowelizacja w 2010 r.). To ile gwiazdek ma hotel, nie jest przypadkiem. Dokumentem regulującą kwestie przyznawania gwiazdek hotelom w Polsce jest Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z 11 listopada 2011 roku. Jak hotel zdobywa gwiazdki? Marszałek Województwa (odpowiedzialny za przyznawanie gwiazdek dla hoteli w danym województwie) powołuje specjalną komisję, składającą się z przedstawicieli branży hotelarskiej, Sanepidu, Straży Pożarnej i nadzoru budowlanego.

Hotel pięciogwiazdkowy — wymagania

Hotel w Polsce o najwyższym standardzie ma 5 gwiazdek i posiada kompleksowe wyposażenie. Wymagania, które charakteryzuje hotel pięciogwiazdkowy to powierzchnia min. 14 m² dla pokojów jednoosobowych i 18 m² dla dwuosobowych. Łazienka w pokoju, codzienna wymiana ręczników, telewizor, Internet i klimatyzacja, a także zestaw do czyszczenia obuwia i woda butelkowana w każdym pokoju. Do tego na terenie hotelu musi się znajdować restauracja, sale konferencyjne oraz strefa Wellness (min. 2 rodzaje usług takich jak: basen, sauna, siłownia, solarium, masaże). Hotel Ferreus Modern Art Deco jest hotelem pięciogwiazdkowym i oferuje wszystkie wspomniane usługi. Jednocześnie charakteryzuje go artystyczny wystrój (nowoczesny styl Art Deco) i elegancja. Zapraszamy do składania rezerwacji przekonania się na własne oczy na temat standardów hoteli pięciogwiazdkowych w Polsce.