sygnet
sygnet

Styl art déco - czym się charakteryzuje?

Co to jest art déco?

 

Styl art déco swój początek ma w latach 20. XIX wieku. Powstał w okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy społeczeństwo było spragnione wielkich przemian. Ma sprzeciwiać się niezdyscyplinowanej i często niefunkcjonalnej secesji. W stylu art deco asymetria ustępuje miejsca geometrii, a przedmioty muszą być nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Secesyjne, pastelowe barwy zostały zastąpione mocnymi kontrastami.

 

Art déco zasady

 

Nazwa tego stylu wywodzi się z języka francuskiego. Jest połączeniem słów: art — sztuka i décoratif — dekoracyjny. Art déco to styl w sztuce, architekturze i malarstwie, który wyróżnia się bogactwem, luksusem. W przypadku wystroju wnętrz w stylu art déco liczy się bogaty wystrój i wysoka jakość zastosowanych materiałów. Meble są wykonane często z drewna pokrytego błyszczącym fornirem, szkła lub szlachetnego kamienia np. marmuru.


Styl art déco charakteryzuje się symetrią, geometrycznymi kształtami i łukami, elementami wykonanymi z metalu lub szkła, a także bogactwem motywów roślinnych i zwierzęcych. Akcenty wykonane ze srebra, miedzi czy mosiądzu dodają mu luksusu. Kolorystyka jest bardzo bogata: od stonowanych pasteli po pełnię soczystych barw. Art déco to przede wszystkim styl luksusowy i elegancki, dlatego doskonale sprawdzi się przy wystroju salonów sal konferencyjnych, balowych, hoteli czy luksusowych gabinetów usługowych.


Patrząc na meble wykonane w stylu art déco, można zauważyć surowe zasady, którymi kieruje się ten styl. Inspiracja klasycznymi wzorcami nadaje tutaj ład i porządek. Wszystko ze sobą doskonale współgra i do siebie pasuje. Symetria, czy kontrastujące ze sobą kolory, złote dodatki (często połączenie złotego z ciemną zielenią) nadają wnętrzom artystycznego charakteru.

 

Wystrój art déco

 

W skrócie można powiedzieć, że wystrój art déco to połączenie funkcjonalności z pięknem estetycznym. Prostota linii połączona z eleganckim designem tworzy charakterystyczny look tego stylu dekoracji. Proste linie, a także figury geometryczne takie jak trójkąty, kwadraty i koła występują zarówno w wystroju mebli, jak i ścian, sufitów czy podłogi. Kolorystyka art déco jest oszczędna — dominuje beż, brąz, zieleń, srebro i złoto. Kamienie szlachetne, mosiądz i miedź służą jako ozdoby dla mebli w stylu art déco. Dodatki takie jak bambusowe kule czy akcesoria z chromu wspierają ten styl.

 

Hotel w stylu art déco


W stylu art déco tworzone jest wiele mieszkań, restauracji, kawiarni i hoteli. Przykładem może być Hotel Ferreus Modern Art Deco, w którym oprócz wystroju charakterystycznego dla stylu art déco kładziemy nacisk na nowoczesność, stąd słowo “modern” w nazwie hotelu. Inspirujemy się stylem XX-wiecznym, dokładając jednak cechy charakterystyczne dla XXI wieku. Inwestujemy w innowacyjne rozwiązania technologiczne, automatyzując obsługę urządzeń na terenie hotelu. Chcemy, aby nasz hotel charakteryzował nie tylko artystyczny design, ale i praktyczność i użyteczność mebli i urządzeń w pokojach hotelowych, salach konferencyjnych czy w restauracji. Nowoczesność hotelu podkreślają też barwne kolory, liczne przeszklenia (chociażby szklany dach oranżerii) czy charakterystyczne meble, które można znaleźć na terenie całego hotelu.

 

Hotel Ferreus Modern Art Deco oferuje gościom luksus i wyjątkowe doświadczenia. Pokoje są przestronne i jasne, a niektóre z nich prezentują piękny widok na miasto. Goście mogą również delektować się relaksującymi masażami w spa lub skosztować dań, serwowanych przez hotelową restaurację, bar i kawiarnie, w których również panuje klimat modern art déco.