sygnet
sygnet

W jaki sposób hotel może chronić środowisko?

Hotel to miejsce, w którym każdego dnia zużywa się potężne ilości wody, prądu, jedzenia. Nierzadko też wyrzucane jest mnóstwo żywności. Nic dziwnego, że hotele starają się stosować rozwiązania, które starają się ograniczyć zużycie mediów, co w konsekwencji ma dawać im zarówno zysk materialny, jak i przynosić korzyści dla środowiska. 

W jaki sposób hotel może chronić środowisko? 

W dzisiejszych czasach, w których troska o naszą planetę staje się coraz bardziej palącym problemem, wiele branż dąży do wprowadzenia praktyk zrównoważonego rozwoju. Branża hotelarska, będąca jednym z największych sektorów gospodarki światowej, również angażuje się w ochronę środowiska naturalnego. Hotele na całym świecie podejmują innowacyjne działania, aby zmniejszyć swoje negatywne oddziaływanie na środowisko i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju. 

Hotel dla ochrony środowiska może zrobić wiele. Po pierwsze, zadbać o odpowiednie wyposażenie w pokojach, ułatwiające troskę o środowisko. Do takich rozwiązań należą prysznice z ogranicznikiem przepływu wody, wc z podwójnym przyciskiem spłukiwania czy baterie z ogranicznikiem przepływu.

Efektywność energetyczna

Jednym z kluczowych aspektów, na które hotele powinny zwrócić uwagę, jest efektywność energetyczna. Można to osiągnąć poprzez instalację energooszczędnych urządzeń, jak oświetlenie LED, czujniki ruchu w pokojach, izolację termiczną czy wykorzystanie energii słonecznej poprzez panele fotowoltaiczne. Ponadto stosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią może pomóc w monitorowaniu i optymalizacji zużycia energii. Zastosowanie czujników ruchu i automatycznych wyłączników światła w pomieszczeniach zdecydowanie pomaga uniknąć niepotrzebnego zużycia energii. Działania proekologiczne w hotelu mogą również obejmować stosowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne lub turbiny wiatrowe, w celu zaspokojenia części potrzeb energetycznych obiektu.

Gospodarka wodna

Hotele zużywają znaczną ilość wody na co dzień. Dlatego ważne jest, aby zaimplementować rozwiązania mające na celu ograniczenie marnotrawstwa wody. Można to osiągnąć poprzez instalację oszczędnych urządzeń sanitarnych, takich jak wc z dwoma przyciskami spłukiwania i prysznice z ogranicznikami przepływu wody. Ponadto, zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania ogrodów czy czyszczenia pomieszczeń może znacznie zredukować zużycie wody pitnej.

Recykling i redukcja odpadów

Hotele generują dużą ilość odpadów, ale istnieje wiele sposobów, aby zminimalizować ich wpływ na środowisko. Praktyki recyklingu powinny być wdrażane we wszystkich obszarach hotelu, począwszy od segregacji odpadów przez personel i gości, aż po wykorzystanie produktów i materiałów o niskim lub zerowym skutku dla środowiska. Wdrażanie polityki redukcji zużycia jednorazowych plastikowych przedmiotów, takich jak butelki i słomki, może również przynieść znaczne korzyści. Pranie ręczników tylko na prośbę to kolejne działanie proekologiczne, które może być wdrożone w hotelu. Zamiast codziennego automatycznego prania wszystkich ręczników, hotel może zachęcać gości do ponownego użycia ręczników i zmiany ich tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Taka praktyka zmniejsza ilość zużywanej wody i energii potrzebnej do prania.

Elektroniczne wywieszki

Innym ekologicznym rozwiązaniem, które można zastosować w hotelu, są elektroniczne wywieszki. Zamiast tradycyjnych papierowych kartek informacyjnych, które wymagają regularnej wymiany i generują duże ilości odpadów, hotel może zainwestować w elektroniczne wywieszki, które można łatwo aktualizować za pomocą panelu sterowania. To nie tylko oszczędza papier, ale również ułatwia informowanie gości o ważnych informacjach i wydarzeniach w hotelu.

Lokalne produkty

Z racji, że hotel zwykle łączy się z restauracją, warto zwrócić uwagę też na oferowaną w niej żywność. Korzystne pod wieloma względami może być korzystanie z dostaw od lokalnych dostawców. Po pierwsze, kiedy restauracja nabywa produkty od lokalnych dostawców, przyczynia się do utrzymania miejscowych miejsc pracy i rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. To z kolei sprzyja wzrostowi lokalnej gospodarki i zwiększa dobrobyt lokalnych społeczności. Po drugie, korzystanie z lokalnych produktów zmniejsza emisję gazów cieplarnianych związanych z transportem. Przywożenie żywności na długie dystanse wiąże się z zużyciem dużej ilości paliwa i generowaniem emisji CO2. Wybierając lokalnych dostawców, hotelowa restauracja ogranicza odległość transportu żywności, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Po trzecie, lokalne produkty są często bardziej świeże i zdrowsze. Często są one zbierane lub wytwarzane w pobliżu, co oznacza, że mają krótszą drogę od pola lub gospodarstwa do stołu. Skrócenie czasu między zbiorami a konsumpcją przekłada się na lepszą jakość żywności i większą zawartość składników odżywczych. Dodatkowo korzystanie z lokalnych produktów często sprzyja praktykom rolnictwa ekologicznego. Lokalni producenci często stosują metody uprawy organicznej, eliminując szkodliwe pestycydy i nawozy chemiczne. Wybierając takie produkty, hotelowa restauracja wspiera ekologiczne praktyki rolnicze i promuje zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi.

Ekologiczne rozwiązania w Hotel Ferreus Modern Art Deco 

W hotelu Ferreus Modern Art Deco i wchodzącej w jego skład Restauracji Art Deco staramy się korzystać z dostaw od lokalnych dostawców. Posiadamy też swój ogródek, skąd pochodzą nasze zioła i wybrane warzywa. Dbamy również o rośliny, które znajdują się między innymi na naszych tarasach. W łazienkach staramy się oszczędzać wodę przez ogranicznik przepływu wody i zautomatyzowanie systemu, dzięki czemu woda sama wyłącza się w kranach, bez ryzyka, że ktoś zapomni ją zakręcić. Posiadamy nowoczesne systemy sterowania czy klimatyzacji, pobierające konieczne minimum prądu. Ręczniki pierzemy na życzenie gości. Mamy również elektronicznie zawieszki do pokojów. Hotel Ferreus Modern Art Deco znajduje się w dogodnej lokalizacji, w samym centrum Krakowa, dzięki czemu jest duża szansa, że będziesz mógł poruszać się pieszo zamiast samochodem, co również jest korzystne dla środowiska.